Referentiegids
Volledige gids voor de keuring van branddetectie NBN S 21-100 in België
Wat de NBN S 21-100-1:2025 en de NBN S 21-100-2:2015 vastleggen voor een branddetectiesysteem: wie wat doet, wanneer het gekeurd wordt, wat het inspectieorganisme nagaat, welk dossier bijgehouden wordt en wat de beheerder tussen twee keuringen doet. Geschreven door Atlas Contrôle, inspectieorganisme van type A, door BELAC geaccrediteerd onder nummer 663-INSP (ISO/IEC 17020).
Geldende uitgaven: NBN S 21-100-1:2025, geldig sinds 14/07/2025, en NBN S 21-100-2:2015.
Inhoudsopgave:
- Wat is de keuring van een branddetectie?
- Gecertificeerd bedrijf of inspectieorganisme: wie doet wat
- Wanneer zijn een detectie en haar keuring vereist?
- De zes bewakingsniveaus
- Initiële, periodieke en specifieke keuring
- De componenten: EN 54 en compatibiliteit
- Het voor te leggen dossier
- Tussen twee keuringen: verificaties en onderhoud
- Na de keuring: het verslag en de afwijkingen
- Bestaand systeem: aanpassingen en uitgaven van de norm
- Wat de uitgave 2025 verandert
- Volgens het gebouw en het Gewest
- Tarieven
- Veelgestelde vragen
1. Wat is de keuring van een branddetectie?
De keuring gaat na of het geïnstalleerde systeem aan de norm voldoet (3.5.2). Ze komt toe aan een inspectieorganisme dat volgens ISO/IEC 17020 van type A geaccrediteerd is en branddetectie in zijn domein heeft (deel 2, 4.4).
Twee documenten worden samen gelezen. De NBN S 21-100-1 legt de technische regels vast, van de risicoanalyse tot het onderhoud: haar uitgave 2025, geldig sinds 14/07/2025, vervangt de uitgave 2021 zonder periode van co-existentie. De NBN S 21-100-2:2015 legt de kwalificaties en competenties vast: wie elke stap mag uitvoeren.
De norm geldt voor elk systeem met minstens één melder of één handbrandmelder, dat aangestuurde installaties kan activeren, zoals een vaste blusinstallatie, en andere maatregelen, zoals het stilleggen van een machine. Ze dekt noch de conformiteit van die aangestuurde installaties met hun eigen regels, noch de evacuatie: de alarmsystemen vallen onder de reeks NBN S 21-112 (clausule 1).
De norm volgt het leven van de installatie in zeven stappen (clausule 4):
- risicoanalyse en evaluatie van de behoeften (clausule 5)
- gedetailleerde studie (clausule 6)
- plaatsing (clausule 7)
- indienststelling (clausule 8)
- initiële keuring (clausule 9)
- gebruik, verificatie en onderhoud (clausules 10 en 11)
- periodieke keuring (clausule 9)
Elke wijziging, inkrimping of uitbreiding volgt bovendien clausule 12.
Een nummer alleen verwijst hier naar de NBN S 21-100-1:2025, « deel 2 » naar de NBN S 21-100-2:2015.
Verder lezen: Branddetectiesystemen, voor hun werking, en Oude en nieuwe NBN S 21-100, voor de overgang van de norm van 1986 naar de huidige uitgaven.
2. Gecertificeerd bedrijf of inspectieorganisme: wie doet wat
Deel 2 wijst elke stap toe aan een actor. Twee kwalificaties mogen niet verward worden: de certificering van een gespecialiseerd bedrijf, door een certificatie-instelling die volgens ISO/IEC 17065 geaccrediteerd is, en de accreditatie van type A van een inspectieorganisme, volgens ISO/IEC 17020 (deel 2, 4.3 en 4.4).
| Stap | Wie (NBN S 21-100-2:2015) |
|---|---|
| Risicoanalyse, evaluatie van de behoeften en basisstudie | de opdrachtgever of zijn mandataris (4.2) |
| Gedetailleerde studie, indienststelling en verificatie van de indienststelling | een gecertificeerd gespecialiseerd bedrijf (4.3) |
| Plaatsing | dat bedrijf, of een derde onder zijn eigen verantwoordelijkheid, volgens de gedetailleerde studie (4.3) |
| Initiële, periodieke en specifieke keuring | een geaccrediteerd inspectieorganisme van type A, met branddetectie in zijn domein (4.4) |
| Gebruik | de beheerder, die ook zorgt voor de informatie en de opleiding van het personeel (4.5) |
| Verificatie | de beheerder (4.6) |
| Preventief en curatief onderhoud | een gecertificeerd gespecialiseerd bedrijf (4.6) |
| Wijziging of uitbreiding | een gecertificeerd gespecialiseerd bedrijf (4.7) |
De beheerder is de persoon die verantwoordelijk is voor de exploitatie van het systeem: bijvoorbeeld de eigenaar of de exploitant van het bouwwerk, of elke persoon aan wie die taak is toevertrouwd (deel 2, 3.4).
Een verbinding met een telebewakingscentrum veronderstelt een gespecialiseerd centrum, gecertificeerd volgens het document T 020 van het CEB (deel 2, 4.5).
Het type A-statuut is de kern van de zaak: wij ontwerpen, installeren en onderhouden de systemen die wij keuren niet. De onafhankelijkheidsregels van de ISO/IEC 17020 verbieden een keuringsorganisme van type A deel te nemen aan het ontwerp van wat het keurt.
Verder lezen: Oude en nieuwe NBN S 21-100, « Wie doet wat? ».
3. Wanneer zijn een detectie en haar keuring vereist?
Dat hangt af van het gebouw en van de teksten die erop van toepassing zijn: er bestaat niet één regel voor alle gebouwen.
Voor de werkgever legt titel 3 van de Codex over het welzijn op het werk geen algemene verplichting tot automatische detectie op, maar maakt hij de maatregelen en de beschermingsmiddelen tegen brand verplicht die de brandrisicoanalyse noodzakelijk maakt (III.3-4, III.3-16).
Andere teksten leggen er op naargelang het gebruik of het type gebouw, bijvoorbeeld bijlage 6 van het koninklijk besluit van 7 juli 1994 voor industriegebouwen waarvoor de aanvraag voor de bouw vanaf 15 augustus 2009 is ingediend, behalve die van klasse A met een oppervlakte van ten hoogste 2000 m², waar handbediende brandmelders volstaan (1.2.1 en 5.2), of, in Brussel, het besluit van 24 maart 2016 voor hotels (bijlage 7, 14.1 en 14.2).
De voorwaarden van de vergunning en het advies van de brandweer kunnen daar bijkomen, en het ontbreken van een verplichting in een aangehaalde tekst betekent niet dat een detectie nutteloos is.
Voor de keuring voorziet de norm een initiële keuring van elk nieuw systeem (9.3), daarna een periodieke keuring minstens om de drie jaar (9.4). Sommige teksten leggen hun eigen controle vast, bijvoorbeeld:
- industriegebouwen van bijlage 6: keuring bij de indienststelling, daarna om de drie jaar, door een keuringsorganisme geaccrediteerd overeenkomstig de wet van 20 juli 1990, of erkend volgens een gelijkwaardige procedure van een andere Staat van de Europese Unie of van de Europese Economische Ruimte, of van Turkije (koninklijk besluit van 7 juli 1994, bijlage 6, 5.2.1)
- ziekenhuizen, in het kader van de normen die aan hun erkenning verbonden zijn: jaarlijkse controle van de elektrische meldings-, waarschuwings-, alarm- en detectie-installaties door een organisme erkend voor de controle van elektrische installaties (koninklijk besluit van 6 november 1979, bijlage 1, 7.8.1)
- arbeidsplaatsen: de beschermingsmiddelen tegen brand, detectie inbegrepen, worden minstens één keer per jaar gecontroleerd door een bevoegd persoon, intern of extern, vaker als de fabrikant, de installateur of de regels van goed vakmanschap dat voorzien (Codex over het welzijn op het werk, III.3-2, 11°, III.3-22 en IX.1-19, § 2)
Elk van die verplichtingen volgt haar eigen tekst: een controle beantwoordt er alleen aan als ze de actor en de frequentie ervan naleeft.
Om te zien wat die teksten voor een bepaald gebouw zeggen, geeft de gratis tool Brandrisicoanalyse weer welke hij heeft opgenomen, met hun artikel of clausule. Hij ontwerpt niets en geeft geen advies.
Verder lezen: De brandreglementering in België.
4. De zes bewakingsniveaus
Het bewakingsniveau van elke zone wordt bepaald in de risicoanalyse, rekening houdend met onder meer de waarschijnlijkheid van het ontstaan en de verspreiding van een brand, de gevolgen ervan, de andere bewakingsmiddelen en de mogelijkheden van menselijke tussenkomst (5.2.1).
De norm definieert zes niveaus (5.2.2):
- totale bewaking: alle volumes van het bouwwerk, behalve die welke de norm vrijstelt (5.2.3)
- bewaking van compartimenten: alle volumes van een of meer brandwerende compartimenten, die de risicoanalyse bepaalt (5.2.4)
- bewaking van de evacuatiewegen (5.2.5)
- bewaking van lokalen: een of meer lokalen, bijvoorbeeld met bijzondere risico's, die niet noodzakelijk een compartiment vormen (5.2.6)
- bewaking van specifieke risico's: een uitrusting of een deel van een volume, van binnen of van buiten (5.2.7)
- niet-automatische bewaking, met handbrandmelders, die met elk ander niveau kan worden gecombineerd (5.2.8)
Welk niveau ook, het lokaal van de brandmeldcentrale wordt automatisch bewaakt (5.2.2).
Sommige volumes hoeven niet bewaakt te worden, onder precieze voorwaarden, onder meer sanitaire lokalen, bepaalde verborgen ruimtes en bepaalde kokers (5.2.9). Een lokaal dat door een automatische blusinstallatie beschermd is, hoort daar niet bij (opmerking bij 5.2.9).
De keuze van het niveau komt toe aan de opdrachtgever of zijn mandataris, in zijn analyse (deel 2, 4.2): wij bevelen er geen aan. De gratis tool Brandrisicoanalyse maakt die analyse op zonder een niveau voor te stellen, behalve datgene dat een aangehaalde tekst oplegt.
Verder lezen: Detectiezones en alarmzones, voor de indeling in zones en de volumes zonder bewaking.
5. Initiële, periodieke en specifieke keuring
De norm voorziet drie keuringen (clausule 9). Op de dag van de keuring is de installatie volledig afgewerkt en in dienst gesteld, en ingesteld zoals voor de werkelijke exploitatie (9.2.1).
Initiële keuring (oplevering)
Op deze site staat de oplevering voor de initiële keuring (9.3), de term die de norm van 1986 gebruikte (hoofdstuk 6). Ze is niet te verwarren met het opleveringsattest van de plaatsing, een van de documenten van het dossier (bijlage I).
Elk nieuw systeem krijgt een initiële keuring (9.3). Ze gaat na of het systeem correct ontworpen, geplaatst en in dienst gesteld is (9.1).
Ze betreft de conformiteit met de norm, de visuele controle van de hele installatie, de conformiteit van de componenten met de NBN EN 54-13, de markeringen, het documentair dossier, de beperking van de verliezen bij een enkele fout en, in voorkomend geval, de verbinding tussen de centrales van een hiërarchisch systeem en de uitzonderingsgevallen (9.2.2).
De proeven omvatten minstens (9.2.4):
- 20 % van de puntmelders
- 20 % van de handbrandmelders van elk circuit
- elk aanzuigsysteem, elke lineaire rookmelder (BEAM), elke videobranddetector en elke lineaire warmtemelder
- proeven met typevuurhaarden voor bijzondere situaties, zoals een grote hoogte of een sterke ventilatie, en voor elke videobranddetector die volgens de prestatiegerichte methode is ontworpen
- elk brandscenario, tot de ontvangst van het stuursignaal door de aangestuurde systemen
- de doormelding, de rapportering naar een gecentraliseerd technisch beheer, de secundaire centrales en de signalisaties op afstand
- de voeding, met de berekening van haar autonomie, en de simulatie van fouten
Periodieke keuring
Minstens om de drie jaar (9.4). Ze gaat na of het systeem correct geëxploiteerd, onderhouden en zo nodig gewijzigd wordt (9.1).
Ze gaat onder meer na of de plannen nog met de lokalen overeenstemmen, of het laatste verslag van de initiële keuring en de verslagen van het preventieve onderhoud aanwezig zijn, of de centrale toegankelijk is en of de fouten in het logboek opgelost zijn (9.2.3).
De proeven omvatten minstens (9.2.5):
- 20 % van de puntmelders van elk circuit, zo gekozen dat elke melder minstens om de 15 jaar getest wordt
- 20 % van de handbrandmelders van elk circuit, volgens dezelfde regel
- 20 % van de stuursignalen van de aangestuurde installaties, waaronder minstens één van elk type
- elk aanzuigsysteem, elke BEAM, elke videobranddetector en elke lineaire warmtemelder
- proeven met typevuurhaarden wanneer bepaalde melders dat vereisen
- de doormelding, als de installatie daarover beschikt, de secundaire centrales en de signalisaties op afstand
- de secundaire voeding, door een korte onderbreking van de hoofdvoeding, en de simulatie van fouten
Specifieke keuring
Na een aanpassing die de sturing van de aangestuurde installaties, de signalisatie of het bewakingsniveau verandert: binnen 12 maanden, volgens de werkwijze van de initiële keuring. De andere aanpassingen worden bij de volgende periodieke keuring nagegaan (9.5).
Als het alarm of de fouten op afstand worden doorgemeld, wordt de ontvanger vóór het begin van de proeven op de hoogte gebracht van hun aard en duur (opmerking bij 9.2.5, punt 1).
Verder lezen: Uw branddetectiekeuring voorbereiden, voor de non-conformiteiten die het organisme het vaakst vaststelt.
6. De componenten: EN 54 en compatibiliteit
De reeks NBN EN 54 legt de productnormen van de componenten vast: centrale, melders, handbrandmelders, voeding, isolatoren. De functionele compatibiliteit van de componenten van eenzelfde systeem wordt aangetoond volgens de NBN EN 54-13 (6.2.1).
De initiële keuring gaat die conformiteit met de NBN EN 54-13 na, net als de verplichte markeringen, zoals de CE-markering, en de vrijwillige merken die voor de producten vereist zijn (9.2.2 c en d).
Draadloze componenten volgen de NBN EN 54-25. Bij gebrek aan een EN 54-norm wordt een videobranddetector die als component van type 1 in de zin van de NBN EN 54-13 wordt gebruikt, gecertificeerd volgens een schema op basis van de ISO 7240-29:2024 (6.2).
Als een component van een systeem dat onder de NBN EN 54-13 valt niet meer verdeeld wordt, levert de fabrikant van de centrale een verklaring van associativiteit, en zijn de componenten van de aanpassing gecertificeerd volgens hun productnorm (12.3.3).
Verder lezen: EN 54-normen, CE-markering en BOSEC.
7. Het voor te leggen dossier
Bijlage I, normatief, zegt welke documenten bij elke stap vereist zijn. De initiële keuring gaat na of dat dossier volledig is samengesteld (9.2.2 e).
Voor de initiële keuring vereist bijlage I onder meer:
- de conclusies van de risicoanalyse en van de evaluatie van de behoeften
- de verantwoording van de keuze van de uitrustingen, de bekabeling en de batterijen
- de plannen van het bouwwerk, met de detectiezones, de inplanting van de uitrustingen, het tracé en de kenmerken van de kabels, en de uitwendige invloeden
- het eendraadschema of het blokschema van de installatie
- het opleveringsattest van de plaatsing
- de programmeerlijst, of, voor een niet-adresseerbaar systeem, de lijst van de componenten met hun zone
- de documentatie van alle componenten, met hun prestatieverklaringen
- het logboek en de instructies voor toezicht en proeven ten laste van de exploitant
- het indienststellingsattest, met de checklist van de proeven
Daarbij komen, als ze van toepassing zijn: de brandwerende compartimentering, de ATEX-zonering, de aard van de brandbare stoffen, de plaatsen met bijzondere risico's, de resultaten van de radiometingen, het TCP-IP-adresseringsschema, de sturingsmatrix, het dossier van de uitzonderingsgevallen en de documenten die de brandweerstand van de leidingen aantonen (bijlage I).
Voor de periodieke keuring vereist bijlage I de plannen, het eendraad- of blokschema, de programmeerlijst, het logboek en de instructies ervan, het verslag van de initiële keuring, de verslagen van de periodieke keuring als die er al zijn, en het jaarlijkse onderhoudsverslag. Daarbij komen, als ze van toepassing zijn, dezelfde documenten als bij de initiële keuring, behalve die welke de brandweerstand van de leidingen aantonen. De keuring gaat ter plaatse na of de plannen nog met de lokalen overeenstemmen (9.2.3 c).
De plannen van de installatie of de zonelijsten blijven raadpleegbaar bij elke centrale (10.1). Het logboek registreert onder meer de alarmen, de valse alarmen, de fouten, de proeven, de tijdelijke buitendienststellingen en de onderhoudsbezoeken (bijlage B, informatief).
Verder lezen: Uw branddetectiekeuring voorbereiden, « Hoe bereidt u uw keuring voor ».
8. Tussen twee keuringen: verificaties en onderhoud
De beheerder zorgt voor de goede werking en het onderhoud van het systeem: hij voert de verificaties uit en informeert het bedrijf dat met het onderhoud belast is (deel 2, 4.6).
De verificaties door de beheerder omvatten onder meer (11.3):
- elke werkdag: geen fout, geen alarm en geen buitendienststelling op de centrale, de fouten en alarmen ingeschreven in het logboek, het systeem opnieuw in dienst na elke tussenkomst (11.3.1)
- elke maand: de test van de lampen en de zoemer van de centrale en de voorraden van de printers (11.3.2)
- om de drie maanden: de opmerkingen van het logboek behandeld, een willekeurig gekozen melder of handbrandmelder geactiveerd met zijn signalisaties en aangestuurde installaties, en de verbindingen met de hulpdiensten of de telebewaking geactiveerd wanneer dat mag (11.3.3)
- elk jaar: een vrije ruimte van minstens 0,5 m onder elke melder, handbrandmelders die vrij toegankelijk en goed zichtbaar blijven (11.3.4)
Het preventieve onderhoud gebeurt minstens één keer per jaar (11.4), door een gecertificeerd gespecialiseerd bedrijf (deel 2, 4.6). Het test onder meer alle melders en alle handbrandmelders, en wordt afgesloten met een verslag dat de goede werking van het systeem bevestigt (11.4 e en l).
De rookmelders worden minstens om de vijf jaar standaard uitgewisseld. Wanneer het systeem hun gevoeligheid automatisch meet of compenseert, hangt de termijn af van de jaarlijkse evaluatie van hun vervuiling, van de aanbevelingen van de fabrikant en van hun omgeving, zonder ooit acht jaar te overschrijden (11.4 k).
Het curatieve onderhoud herstelt het systeem met technologisch identieke componenten (11.5). Een component vervangen door een technologisch verschillende component is een wijziging (12.1).
Elke proef die de signalen of de aangestuurde installaties kan activeren, wordt aan de aanwezigen aangekondigd, en de ontvanger van een doormelding op afstand wordt vooraf verwittigd (11.2).
Een verandering in het bouwwerk kan het systeem beïnvloeden: verplaatsbare wanden, valse plafonds, een andere bestemming van een lokaal, vuurbelasting, ventilatie (11.3.1). Bij een belangrijke wijziging van het gebruik of de configuratie van het bouwwerk omvat de exploitatie de gepaste wijziging van het systeem (10.1).
9. Na de keuring: het verslag en de afwijkingen
Ons verslag zegt of de installatie conform is en beschrijft elke vastgestelde afwijking. Wat op de dag van de keuring niet kon worden nagegaan, bijvoorbeeld bij gebrek aan toegang, wordt erin vermeld: als een element dat getest moest worden niet getest kon worden, besluit het verslag niet tot de conformiteit van de installatie.
Het verslag van de initiële keuring en de verslagen van de periodieke keuring maken deel uit van het dossier: bijlage I vereist ze bij de volgende keuringen en bij elke wijziging of uitbreiding.
Het conform maken van een component of van een deel van het systeem komt toe aan een gecertificeerd gespecialiseerd bedrijf, via curatief onderhoud of via een wijziging (deel 2, 4.6 en 4.7). Wat onder de exploitatie valt, zoals het bijhouden van het logboek, komt toe aan de beheerder (10.1 en deel 2, 4.5). Wij ontwerpen en voeren geen enkele conformering uit.
Een herkeuring gaat daarna na of de installatie conform gemaakt is: het tarief staat in hoofdstuk 13.
10. Bestaand systeem: aanpassingen en uitgaven van de norm
De NBN S 21-100-1:2025 legt niet op om een bestaand systeem dat niet aangepast wordt op te waarderen: haar aanpassingsregels gelden alleen voor de gewijzigde, uitgebreide of ingekrompen delen (12.3.2). Het systeem blijft onderworpen aan de periodieke keuring, minstens om de drie jaar (9.4).
Bij Atlas Contrôle wordt een systeem gekeurd volgens de uitgave die van kracht was bij zijn oplevering. De aanpassingen volgen de uitgave die van kracht is op het moment dat ze worden uitgevoerd (12.3.1 en 12.3.2).
Een wijziging vervangt minstens één component door een technologisch verschillende component (12.1). Een uitbreiding of een inkrimping voegt minstens één component toe of verwijdert er een (12.2). Het aangepaste systeem moet in alle opzichten aan de norm voldoen (12.3.1).
Wanneer het oorspronkelijke systeem niet voldoet aan de geldende uitgave omdat het ontwerp ervan vóór die uitgave begon, moeten alleen de aanpassingen eraan voldoen: zonder de graad van non-conformiteit van het bestaande te verhogen, met een voeding gedimensioneerd voor het hele systeem en een aangepast deel dat met het bestaande werkt zonder het te storen (12.3.2).
Een aanpassing die de sturing van de aangestuurde installaties, de signalisatie of het bewakingsniveau verandert, krijgt binnen 12 maanden een specifieke keuring. De andere worden bij de volgende periodieke keuring nagegaan (9.5).
Verder lezen: Oude en nieuwe NBN S 21-100, « Oud en nieuw combineren ».
11. Wat de uitgave 2025 verandert
De NBN S 21-100-1:2025 is geldig sinds 14/07/2025. Ze vervangt de uitgave 2021, zonder periode van co-existentie.
Haar voorwoord vermeldt onder meer:
- installatieregels voor videobranddetectoren
- de verplaatsing van de voorschriften voor alarmsystemen naar de NBN S 21-112
- verduidelijkingen over de bewakingsniveaus, de risicoanalyse, de valse alarmen en de wijziging, inkrimping of uitbreiding van een systeem
- administratieve vereenvoudigingen en vereenvoudigingen van de risicoanalyse voor kleine installaties
- de beschermde leiding, die rekening houdt met een eventueel vast automatisch blussysteem
De vereenvoudigde risicoanalyse van bijlage K is toegelaten wanneer al deze voorwaarden vervuld zijn (5.4):
- laag gebouw met een totale oppervlakte van minder dan 1 600 m², waarvan de aanwezigen zelfredzaam en slapend (type 2), zelfredzaam en waakzaam (type 3), of beide zijn, in de zin van de reglementering
- totale bewaking, in voorkomend geval aangevuld met niet-automatische bewaking
- uitsluitend puntmelders
- geen draadloze technologie
- één enkele centrale
- hoogstens vijf types aangestuurde installaties
- hoogstens vijf types informatie-ingangen
- geen uitzonderingsgeval
De gratis tool Brandrisicoanalyse maakt die vereenvoudigde analyse op, onder de verantwoordelijkheid van wie ze ondertekent.
Verder lezen: Oude en nieuwe NBN S 21-100, « De grote nieuwigheden ».
12. Volgens het gebouw en het Gewest
De teksten verschillen naargelang het gebruik van het gebouw en het Gewest. Voor een bepaald gebouw geeft de gratis tool Brandrisicoanalyse weer wat de teksten zeggen die hij heeft opgenomen, met hun artikel of clausule.
Woning: elk Gewest heeft zijn eigen tekst over rookmelders, net als de Duitstalige Gemeenschap. Sommige teksten aanvaarden ook, onder hun voorwaarden, een detectiesysteem in de plaats van de rookmelders die ze opleggen, onder meer in Brussel een gecentraliseerd detectiesysteem van het type « gedeeltelijke bewaking » of « totale bewaking » dat voldoet aan de NBN S 21-100, delen 1 en 2 (besluit van 28 september 2023, art. 2, § 6, en art. 3, § 3), en in Vlaanderen een branddetectiesysteem dat gekeurd en gecertificeerd is door een daartoe erkend organisme (Vlaamse Codex Wonen, art. 3.1).
Inrichtingen: gewestelijke of gemeenschapsteksten gelden voor het toeristisch logies, de zorgvoorzieningen, de kinderopvang en de scholen, en, in Brussel, voor de evenementenzalen.
Brussel: elke aanvraag van een stedenbouwkundige vergunning is onderworpen aan het advies van de brandweer, behalve de handelingen en werken waarvan de Regering ze vrijstelt.
De voorwaarden van een vergunning, een advies of voorschriften die eigen zijn aan een gebouw staan niet in een algemene tekst.
Verder lezen: Brandcontrole in Brussel en De brandreglementering in België.
13. Tarieven
Tarieven incl. btw, verplaatsingskosten in België inbegrepen.
Oplevering (nieuwe installatie)
€ 450
Initiële keuring
Periodieke keuring
vanaf € 266,20
Op offerte
Herkeuring
€ 125
Na conformering, binnen de maand na onze keuring
Herkeuring: na die termijn is het nieuwe bezoek een volledige keuring, aan het volle tarief.
14. Veelgestelde vragen
Welke norm is van toepassing op een branddetectie?
De NBN S 21-100-1:2025, geldig sinds 14/07/2025, voor de technische regels, en de NBN S 21-100-2:2015 voor de kwalificaties en competenties. Bij Atlas Contrôle wordt een systeem gekeurd volgens de uitgave die van kracht was bij zijn oplevering.
Wie mag een branddetectie keuren?
Voor de keuring waarin de norm voorziet, een inspectieorganisme dat volgens ISO/IEC 17020 van type A geaccrediteerd is en branddetectie in zijn domein heeft (deel 2, 4.4). Atlas Contrôle is door BELAC geaccrediteerd onder nummer 663-INSP.
Hoe vaak moet ze gekeurd worden?
De norm vraagt een periodieke keuring minstens om de drie jaar (9.4). Andere teksten leggen hun eigen controle vast, bijvoorbeeld in ziekenhuizen een jaarlijkse controle van de elektrische detectie-installaties door een organisme erkend voor de controle van elektrische installaties (koninklijk besluit van 6 november 1979, bijlage 1, 7.8.1), of op arbeidsplaatsen een minstens jaarlijkse controle van de beschermingsmiddelen tegen brand, detectie inbegrepen, door een bevoegd persoon (Codex over het welzijn op het werk, III.3-22 en IX.1-19, § 2).
Wat is het verschil tussen oplevering en periodieke keuring?
De oplevering, of initiële keuring, controleert of een nieuw systeem correct ontworpen, geplaatst en in dienst gesteld is (9.1 en 9.3). De periodieke keuring, minstens om de drie jaar, gaat na of het correct geëxploiteerd, onderhouden en zo nodig gewijzigd wordt (9.1 en 9.4). Elk van beide test minstens 20 % van de puntmelders (9.2.4 en 9.2.5).
Mag de installateur de keuring uitvoeren?
Neen. De keuring komt toe aan een inspectieorganisme van type A (deel 2, 4.4), onafhankelijk van wie het systeem ontwerpt, installeert en onderhoudt.
Kan Atlas Contrôle de risicoanalyse uitvoeren of het systeem ontwerpen?
Neen. De onafhankelijkheidsregels van de ISO/IEC 17020 verbieden een keuringsorganisme van type A deel te nemen aan het ontwerp van wat het keurt. De analyse komt toe aan de opdrachtgever of zijn mandataris (deel 2, 4.2), de gedetailleerde studie aan een gecertificeerd gespecialiseerd bedrijf (deel 2, 4.3).
Is mijn oude installatie onwettig?
Niet door de norm: de NBN S 21-100-1:2025 legt niet op om een bestaand systeem dat niet aangepast wordt op te waarderen, want haar regels gelden voor de gewijzigde, uitgebreide of ingekrompen delen (12.3.2). Het systeem blijft onderworpen aan de periodieke keuring, minstens om de drie jaar (9.4). Bij Atlas Contrôle wordt een systeem gekeurd volgens de uitgave die van kracht was bij zijn oplevering. De aanpassingen volgen de uitgave die van kracht is op het moment dat ze worden uitgevoerd (12.3.1 en 12.3.2).
Wat moet u voorbereiden voor de keuring?
Een volledig afgewerkte installatie, in dienst gesteld en ingesteld zoals voor de werkelijke exploitatie (9.2.1), toegang tot de lokalen en het dossier dat bijlage I voor die keuring vereist, onder meer de plannen, het schema, de programmeerlijst en het logboek, en, voor de initiële keuring, de conclusies van de risicoanalyse en de opleverings- en indienststellingsattesten, voor de periodieke keuring, het verslag van de initiële keuring en het jaarlijkse onderhoudsverslag.
Wie onderhoudt het systeem tussen twee keuringen?
De beheerder voert de dagelijkse, maandelijkse, driemaandelijkse en jaarlijkse verificaties uit (11.3 en deel 2, 4.6). Het preventieve onderhoud, minstens één keer per jaar, en het curatieve onderhoud komen toe aan een gecertificeerd gespecialiseerd bedrijf (11.4, 11.5 en deel 2, 4.6).
Is er een nieuwe keuring nodig na een wijziging?
Een aanpassing die de sturing van de aangestuurde installaties, de signalisatie of het bewakingsniveau verandert, krijgt binnen 12 maanden een specifieke keuring. De andere worden bij de volgende periodieke keuring nagegaan (9.5).
Een keuring te plannen?
Atlas Contrôle, inspectieorganisme van type A, door BELAC geaccrediteerd onder nummer 663-INSP (ISO/IEC 17020). Oplevering en periodieke keuring volgens de NBN S 21-100.
Al onze pagina's over branddetectie
Keuring branddetectie
Oplevering en periodieke keuring, tarieven, offerteaanvraag
Brandrisicoanalyse (PDF)
Geeft weer wat de teksten voor uw gebouw zeggen en maakt het document op dat u ondertekent
Oude en nieuwe NBN S 21-100
Wie wat doet, nieuwigheden, bestaand systeem
Branddetectiesystemen
Melders, centrale, aangestuurde installaties
De plaatsing van branddetectoren
Hoogtes, oppervlakten, afstanden, obstakels
Detectiezones en alarmzones
Indeling in zones, volumes zonder bewaking
Lussen, netwerken en adressering
Conventioneel of adresseerbaar, enkele en dubbele fout
EN 54-normen, CE-markering en BOSEC
Productnormen en markeringen
Uw branddetectiekeuring voorbereiden
Veelvoorkomende non-conformiteiten, voorbereiding
De brandreglementering in België
Basisnormen, Codex, regels per gebouw
Brandcontrole in Brussel
Vergunning, advies van de DBDMH, keuring